• Home
  • Athletes
  • the 17 athletes who will represent Monaco in Oran

the 17 athletes who will represent Monaco in Oran

By on June 21, 2022 0

The 19th edition of the Mediterranean Games will take place from June 25 to July 6 in Oran (Algeria). Seventeen Monegasque athletes will fly the Principality’s flag in 10 different disciplines.

After the Olympic Games, the Mediterranean Games are the most prestigious sporting event for the countries around the Mediterranean. And, like every four years, the Monegasque delegation will be represented for the fifteenth consecutive edition.

SEE ALSO: Xiao Xin Yang, flag bearer of the six Monegasque athletes competing at the Tokyo Olympics

Monaco have won four medals since Barcelona in 1955. Three silvers (Yann Siccardijudo, in judo, in Pescara in 2009; Xiaoxin Yang, in table tennis and Lucas Catarina, in tennis, both in Tarragona in 2018) and one of bronze (Gérard Battaglia and Jean-Pierre Crovetto, sailing, in Naples in 1963).

SEE ALSO: VIDEO. Lucas Catarina: The rising star of Monegasque tennis

This year, in northwestern Algeria, seventeen athletes will try to win a medal for the Principality’s trophy cabinet. President of the Monegasque Olympic Committee and member of the IOC, Prince Albert II will be in Oran on June 29 and 30 to be as close as possible and encourage the “red and white” athletes, as he tends to do at each sporting event.

The 17 Monegasque athletes are:

Athletics: Charlotte Afriat (100m), Marie-Charlotte Gastaud (400m hurdles), Kylian Vatrican (100m), Frédéric Choquard (coach)

Petanque: Sabrina Campillo and Laurence Crovetto (women’s doubles), Claude and Guillaume Campillo (men’s doubles), Yves Gorvernatori (coach)

Bike: Antoine Berlin (road and time trial), Guido Possetto (coach)

Horse riding : Wenceslas Thomel (show jumping), Rémi Morteau (coach)

Gymnastic: Kévin Crovetto (general competition), Thierry Aymes (coach)

Judo: Nicolas Grinda (-90 kg), Marvin Gadeau (+100 kg), Marcel Pietri (coach)

Swimming: Claudia Verdino (50m and 100m breaststroke), Théo Druenne (400m freestyle and 1500m freestyle), Michel Pou (coach)

Tennis: Lucas Catarina (men’s singles), Guillaume Couillard (coach)

Table tennis: Xiaoxin Yang (women’s singles), Gang Xu (coach)

Sail: Jérémy Moutout (laser), Marco Superina (coach)